Öncelikle merhabalar,

Google Workspace üzerinde kuruluşun maillerini yönetiyorsanız özellikle yeni tanıştıysanız mail grupları oluşturabilir ve yeni bir hesap açmak yerine bu grupları gerektiğinde sadece dışardan mail alıcı veya kuruluş içi mail gönderiminde kullanabilirsiniz.

Ancak ilk kurulumu yaptığınızda dışarıdan hiç kimse gruba direk mail gönderemiyor

--

--

Mobil uyumlu web sayfaları tasarlarken genellikle arkaplanları resimler, renk geçişleri ve videolar ile doldurmayı tercih ediyorum.

Arkaplana tam ekran resim koymak istediğimde height: 100%; css kodunun esneklik özelliğinden faydalanıyorum.

Sorun:

Masaüstü cihazlarda sorun yaşamazken mobil cihazlarda sayfanın aşağı kayması (scroll) durumunda yukarıda bulunan adres çubuğu (toolbar) gizleniyor sayfaya 10% bir alan daha ekleniyor.

100% arkaplanı kaplamış resim, bir anda zıplama yapıyor daralıyor ve aşağı alanda beyaz bir boşluk meydana geliyor, birçok web sitesini inceledim bu sorunu olduğu gibi bırakmayı tercih etmişler.

Mobil Cihazlarda Ortaya Çıkan Sorun, Ekran Fotoğrafı

--

--

Photo by Tim Mossholder on Unsplash

Herkese selam! Dünyaya merhaba! Blog yazmak için uzun zamandır konular biriktiriyorum, başlıklar atıp altlarını işe yarar içeriklerle doldurmaya çalışıyorum. Artık bu konuları sizlerle paylaşmanın vakti geldi.

Bilindiği üzere ilk yazılar her zaman planlanan konularla başlar, sonrasında ilgi görülenlerle gelişmeye devam eder. Bir tasarımcı olarak bloğumu sizler için kategorilere ayırdım; arayüz tasarım, kullanıcı deneyimi, kodlama, tasarım ve sanat. Tabii ki yalnızca bunlar değil, yaşam ve fikirlerim hakkında da farklı kategoriler yer alacak.

Yeni web sitem ve sosyal medya hesaplarımla sizlere; deneyimlerim, tasarımsal çözümlerim ve fikirlerim hakkında her hafta yeni bir başlıkla karşınızda olacağım.

Devamı Gelecek… Lorem Ipsum asdfdskj!

--

--

No Script! <noscript> etiketini tanıtmak istiyorum. Web tarayıcılarında Javascript devre dışı bırakıldığı zaman, web sayfası otomatik olarak bu etiket arasında kalan kodu ve diğer Javascript içermeyen kodları ekrana yansıtır.

Kodu sitenize ekledikten sonra Javascript’i devre dışı olduğunda görünen ekran.

🤖 Emojisini ekleyerek olayın ciddiyetini belirtmek istedim :)
You need to enable Javascript to use this website. — Bu yazıyı isterseniz Türkçe yazabilirsiniz.

Click here for instructions. — Buradaki linki nasıl javascript etkinleştirilir adlı bir web siteye yönlendirdim, Türkçe olarak eklemek isterseniz: https://www.enable-javascript.com/tr/ bu linki kullanabilirsiniz.

Github repostory linki: https://github.com/ismailenesayhan/noscript-tag-styled

--

--

İsmail Enes Ayhan

Her ögenin bir kullanıcı deneyimine hizmet ettiği dijital arayüzler tasarlıyorum. Projelerim uygulamalara görsel ve işlevsel etki kazandırıyor.